زندگینامه مشاهیر


آلن تورینگ پدر هوش مصنوعی چگونه با ارائه یک مسئله دنیا را متحول کرد؟

blog

آلن تورینگ پدر هوش مصنوعی چگونه با ارائه یک مسئله دنیا را متحول کرد؟

با صد تومن مشتری راه بنداز

آلن ماتیسون تورینگ دانشمند علوم کامپیوتر,منطق دان,ریاضیدان,رمزنگار و فیلسوف بریتانیایی است.که امروزه اورابه عنوان پدر هوش مصنوعی و علم محاسبه نوین میشناسند و همچنین مهم ترین جایزه علمی رایانه به افتخار وی جایزه تورینگ نام گرفته است.

آلن در 23 ماه ژوئن 1912 در بریتانیا به دنیا آمد. پدر تورینگ (ژولیوس ماتیسون تورینگ) عضو مامورین شهری هند بود و مادرش سارا و برادرش که از وی بزرگتر بود جان نام داشت.

از همان کودکی علائم نبوغ در وی پدیدار شد به گونه ای که در سن 14 سالگی مدیر مدرسه (شربون) برای خانواده او نامه نوشت که اگر او میخواهد دانشمند شود وقت خود را در مدرسه دولتی هدر میدهد.

تورینگ در16 سالگی با کار (آلبرت انیشتین) روبه رو شد. او توانست شک انیشتین را در قانون های حرکت نیوتن پیش بینی کند در حالی که انیشتین هرگز این موضوع را آشکار نکرده بود.

وی در سال 1928 با کریستوفر مرکوم که بزرگتر از وی بود رابطه دوستی پیدا کرد. اما متاسفانه دوستی آنها با مرگ مرکوم در سال 1930 پایان یافت. و این اتفاق باعث شد آلن اعتقادات مذهبی خود را از دست بدهد.

آلن از سال 1931 تا 1934 در دانشگاه کینگس کالج به تحصیل مشغول بود و به خاطر ارائه مقاله خود در مورد (قضیه ی محدودیت مرکزی) به عنوان یکی از اعضای آنجا برگزیده شد. 

از دیگر دستاوردها ی وی میتوان به ساخت ماشین تورینگ-ماشین انیگما-و کامپیوترهای اولیه وآزمون تورینگ نام برد.

وی در سال1948 مقاله ی آزمون تورینگ خود را با این سوال شروع کرد که(آیا ماشین ها میتوانند فکر کنند؟)

وی میگوید که برای پاسخ دادن به این سوال باید اول تعریف مشخص از تفکر و ماشین داشته باشیم. آلن میگوید صحبت از تعریف تفکر کاری عبث است و بنابراین پیشنهاد میدهد سوال اصلی مقاله (آیا ماشین ها میتوانند فکر کنند؟) باسوالی دیگر جایگزین شود: (آیا ماشین ها میتوانند از بازی تقلید سربلند بیرون آیند؟

آلن در 8 ژوئن 1954 در حالی که 41 سال بیشتر نداشت کارگر خانه اش جسد او را در اتاق خوابش پیدا کرد. کنار تخت او سیبی گاز زده پیدا شد که آلوده بودن آن به سیانید تایید شده است.بسیاری این مرگ را به خودکشی تورینگ بر اثرافسردگی نسبت میدهند مساله ای که مادر او سارا هرگز زیر بار آن نرفت.

همه نظرات

نظری یافت نشد!

پیامی ارسال کنید