هوش مصنوعی


روبونات 2 اولین رباتی که با کمک سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به فضا سفر کرد

blog

روبونات 2 اولین رباتی که با کمک سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به فضا سفر کرد

با صد تومن مشتری راه بنداز

 

ایده ساخت  یک ربات فضایی انسان نما از آنجایی شروع شد که متوجه شدند می‌توانند با ساخت ربات به فضا نوردان کمک کنند و در مواقعی که جان فضانوردان به خطر می افتد به آنها یاری رسانند. بر این اساس ناسا و یک شرکت آمریکایی به طراحی ربات انسان نما روبونات پرداختند. این ربات‌ها برای انجام کارهای خود به ابزارهای به خصوصی نیاز نداشته و یا از همان ابزارهایی که فضانوردان از آنها بهره می‌برند استفاده می‌کنند. در عین حال محققان از این روبات به عنوان بستری تحقیقاتی برای ساخت روباتهای پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر فضایی کمک خواهند گرفت.

 روبونات را در دو مدل (R1)(R2) می‌شناسند. در سال 2010 میلادی، روبونات 2 یا همان R2، رونمایی شد. R2 قابلیت حرکت با سرعتی حدوداً چهار برابر R1 را داراست، نسبت به R1 کوچک‌تر، ماهرتر و دارای احساس عمیق‌تر و بیشتری می‌باشد.

همچنین تفاوت او با همکارانش در این است که آنها گاه و بی‌گاه به زمین باز می‌گردند، اما روبونات تاکنون یکبار هم به مرخصی نرفته‌است. این روبات حاصل پروژه‌ای 15 ساله برای ساخت روباتی انسان‌نما است که می‌تواند به همراه انسان‌ها در فضا فعالیت کند.

بدنه روبات از آلومینیوم و فولاد ساخته شده و پنج دوربین در سر آن کار گذاشته شده است که یک دوربین فروسرخ برای ایجاد دید دوجانبه و ایجاد عمق در درون دهان روبات قرار گرفته است. 38 پردازشگر فعالیتهای روبات را تحت کنترل خود داشته و کوله پشتی روبونات از باتری‌ها و سیستم‌های مولد انرژی انباشته شده است.

 همچنین این روبات دارای انگشتانی همانند انگشتان انسان و کف دستانی نرم و صاف برای لمس اشیا و مجهز به سنسورهایی ایمن است که در صورت لمس اشیای غیرمنتظره می‌ایستد و در صورت وارد شدن نیروی شدید به آن، خود را به طور خودکار خاموش می‌کند. او از چالاکی باورنکردنی برخوردار بوده به شکلی که می‌تواند دست‌های خود را در 12 جهت مختلف حرکت دهد. بازو و مچ دستهایش را در هفت جهت مختلف تاب بدهد که برای انجام این حرکات از 54 موتور مجزا استفاده می‌کند.

روبات از قابلیت عملیات داخلی و خارجی برخوردار است. از این رو در آینده فضانوردان می‌توانند از این روبات در راهپیمایی‌های فضایی و انجام ماموریتهای خطرناک نیز استفاده کنند .

همه نظرات

نظری یافت نشد!

پیامی ارسال کنید