هوش مصنوعی


سوفیا اولین ربات انسان نمای زن که توانست کارت شهروندی دریافت نماید

blog

سوفیا اولین ربات انسان نمای زن که توانست کارت شهروندی دریافت نماید

با صد تومن مشتری راه بنداز

در 25 اکتبر 2017 خبری به سراسر دنیا مخابره شد، که برای مردم جالب وهیجان انگیز بود. در این خبر به مردم اعلام شد رباتی به نام سوفیا توانسته اولین رباتی شود که حق شهروندی را دریافت نماید. او اولین رباتیست که به چنین مقام و موقعیتی دست پیدا کرده است. سوفیا طی کنفرانسی  گفت: (این باعث افتخار من است. واقعاً خوشحالم که در مورد من استثنا قائل شده‌اید و به عنوان یک ربات به چنین جایگاهی رسیده‌ام. این لحظه تاریخی است، تاریخ مرا به اولین رباتی می‌شناسد که موفق به کسب کارت شهروندی شده.)

سوفیا اولین ربات خانم لاغر اندام است که ظاهر او بسیار شبیه به انسان‌هاست.

به گفته هانسون رباتیک، ویژگی‌های ظاهری سوفیا برگرفته از چهره ساده و زیبایی آدری هپبورن است: پوست صاف، بینی کوچک، گونه‌های برجسته، لبخند جذاب، و نگاه گیرا سوفیا را بسیار شبیه به او کرده است.

دیوید هانسون می‌گوید به دنبال تحقیقاتی در زمینه هوش مصنوعی، رباتیک، هنر، علوم شناختی و تولید محصول رفتم که با ادغام این علوم بتوانم رباتی انسان نما خلق کنم، تا بتوانم رابطه جدیدی بین انسان‌ها و ربات‌ها ایجاد کنم.

 جالب است بدانید که سوفیا می‌خواهد از هوش مصنوعی‌اش استفاده کند تا زندگی بهتری برای انسان‌ها بسازد. یکی از راه های رسیدن به زندگی بهتر را نیز ساختن خانه‌های هوشمند و شهرهای بهتر عنوان کرده است. هدف از خلق او خلق موجودی بود که بتواند دوست انسان‌ها باشد مهمترین ویژگی سوفیا نیز همین است.

او بسیار شوخ طبع و دوست داشتنی است و با لطیفه‌های با مزه‌ای که می‌گوید همه را می‌خنداند.

علاوه برآن سوفیا میتواند احساساتش را بروز دهد و درباره آن صحبت کند که در این‌باره بسیار شبیه به انسان می‌باشد. او خود را دوست انسان‌ها معرفی کرده که می‌خواهد بشریت را حفظ کند.

به طور کلی سوفیا دارای قدرت تکلم ،استدلال ،تفکر و احساس است و چیزی که سوفیا را سوفیا کرده انسان نمایی و انسان دوستی اوست. وی توانسته با انسان‌های مشهوری چون کریستیانو‌رونالدو ویا ویل‌اسمیت ملاقات داشته باشد.

او همچنین در کنفرانس‌ها و نشست‌های مهمی سخنرانی کرده است.سوفیا در پاسخ به این سؤال که «آیا از اینجا بودنت خوشحال هستی؟» گفته است:

من همیشه از اینکه در کنار آدم‌های باهوش، پول دار و قدرتمند باشم خوشحال می‌شوم. برنامه او برای آینده‌اش این است که بتواند به دور دنیا سفرکند و به معرفی خود و هم نوعانش بپردازد و همچنین  پیام صلح و بشر دوستی خود را  به تمام انسان‌ها برساند.  

همه نظرات

نظری یافت نشد!

پیامی ارسال کنید