هوش مصنوعی


فدور اولین ربات هوشمند روس که توسط مرکز ملی فضایی روسیه به فضا پرتاپ شد

blog

فدور اولین ربات هوشمند روس که توسط مرکز ملی فضایی روسیه به فضا پرتاپ شد

با صد تومن مشتری راه بنداز

اکثر ما انسان‌ها با شنیدن عبارت هوش مصنوعی به یاد ربات های فیلم های تخیلی و علمی و بازی‌های کامپیوتری می افتیم اما امروزه هوش مصنوعی درعلوم مختلف چون پزشکی، مکانیک، پیش بینی وضع هوا، علوم هوا و فضا، رباتیک، تشخیص صدا، دست خط و... استفاده می‌شود.

اما در این مطلب می‌خواهیم درمورد اولین ربات روسی که به فضا پرتاپ شد صحبت کنیم. روسیه از سال ۲۰۱۴ مشغول توسعه ربات‌ فدور بوده است. کارشناسان آژانس فضایی روسیه اعلام کردند؛ ساخت ربات انسان نمای فدور به پایان رسید و  برای انجام مأموریت پرتاب به فضا آماده شده است. این ربات هم می‌تواند با کمک هوش مصنوعی به طور مستقل فعالیت کند و هم قابلیت کنترل توسط اپراتور را دارد. طراحی این ربات انسان‌نما به گونه‌ای انجام شده که بتواند با دست‌هایش با ابزار کار کند.

فضاپیمای سایوز ساعت ۶ و ۳۸ دقیقه از سکوی پرتاب گاگارین در بایکانور به فضا پرتاب شد و پس از دو روز در ساعت هشت و ۳۱ دقیقه بامداد روز شنبه به وقت مسکو به ایستگاه فضایی بین المللی ملحق شد.

این اولین مأموریت فدور روسی در ایستگاه فضایی بین المللی است و قرار بود ۱۷ روز  به مأموریت زیر نظر فضانوردان روس بپردازد.

ربات انسان نمای فدور دارای ارتفاعی در حدود ۱۸۰ سانتی متر و وزنی درحدود ۱۶۰ کیلوگرم است. کارشناسان قابلیت‌های منحصربه فردی برای این ربات درنظر گرفته‌اند از جمله توانایی بازکردن درب بطری و مواردی از این دست و در نظر دارند قابلیت‌های ربات را در فضای میکروگرانشی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

گفته می‌شود فدور دقایقی قبل از آغاز پرتاب مرتباً جمله «بزن بریم» را تکرار میکرده است. این همان جمله ایست یوری گاگارین (فضانورد روسی که به عنوان اولین انسان به فضا رفت) در آن زمان بر زبان می‌آورده است.

جالب است بدانید که فدور در اینستاگرام و توییترحساب کاربری دارد و اخیرا پست‌هایی از طریق این دو اکانت منتشر می‌شوند که در انها اعلام شده فدور مرتباً در حال یادگیری مهارت‌های تازه‌ای از جمله باز کردن درب بطری آب است و قصد دارد این مهارت‌ها را در فضا به نمایش بگذارد.

او برای آنکه هوادارانش را از سلامت خود مطمئن کند؛ در حین سفرش به فضا توییت کرد که همه چیز عادی است.

گفته شده است  می‌خواهند از فدور در مأموریت ایستگاه فضایی بین المللی برای انجام ماموریت پیاده روی فضایی استفاده شود و در آینده این ربات در ماموریت‌های فضایی برای پیاده بر روی سیاره‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

البته ناگفته نماند که فضا پیمای سایوز که قرار بود فدور را به ایستگاه فضایی بین المللی متصل کند، شکست خورد و پس از این حادثه یک نشست فوری در روسیه برای بررسی مشکل پیش آمده تشکیل شد. بعد از مدتی فضانوردان موفق به ایجاد شرایط مناسب نقطه اتصال فضاپیمای سایوز شدند و پس از ان یک بار دیگر تلاش برای ارسال ربات انسان‌نما صورت گرفت که موفقیت‌آمیز بود.

فدور اولین رباتی نیست که به فضا می‌رود در سال 2011 ربات 2 (robonaut2) ناسا که توسط شرکت جنرال موتورز ساخته شده بود اولین رباتیست که به فضا سفر کرده است.

همه نظرات

نظری یافت نشد!

پیامی ارسال کنید