هوش مصنوعی


هوش مصنوعی چیست!؟ از تولد تا پیشرفت، به زبان ساده

blog

هوش مصنوعی چیست!؟ از تولد تا پیشرفت، به زبان ساده

با صد تومن مشتری راه بنداز

خیلی از افراد، هنوز هم با شنیدن واژه هوش مصنوعی، به یاد ربات ها در فیلم های علمی-تخیلی می افتند. ربات های پیشرفته و در اکثر مواقع مخربی که، میخواهند دنیا را نابود کنند. اما واقعیت، از آنچه بیشتر افراد فکر می کنند، بسیار متفاوت تر است..!

هوش مصنوعی(intelligence Artificial)، در واقع شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که در آن به ساخت ماشین های هوشمندی پرداخته میشود، که توانایی انجام وظایفی که نیازمند به هوش انسانی است را داشته  باشند.

برای درک بهتری از تعریف آن، بگذارید با یک سوال، بهتر و ساده تر آن را توصیف کنم!

به نظرتان پیچیده ترین چیز در دنیا چه میتواند باشد؟

یک کمک کوچک بهتان میکنم؛ جواب در سر شماست!  درست است! این همان مغز شماست که حتی پیشرفته‌ترین سیستم‌های ارتباطی امروز هم به گرد پای آن نمیرسد.

حالا که جواب این سوال را دادیم، می توانیم برگردیم به موضوع اصلی خودمان؛ هوش مصنوعی چیست!؟

هوش مصنوعی در واقع تلاش انسان برای ساخت یک نسخه کامپیوتری از مغز خودش است؛ نه صرفاً ساخت یک مغز مکانیکی یا یک ربات، بلکه یک هوش کامپیوتری که بتواند مثل ما فکر کند، تصمیم بگیرد و عمل  کند..!

هوش مصنوعی چیست!؟ از تولد تا پیشرفت، به زبان ساده

برای فهم چگونگی متولد شدن آن، باید به سال های جنگ جهانی دوم برگردیم؛ زمانی که نیروهای آلمانی تصمیم گرفتند برای ارسال ایمن پیام هایشان به صورت رمزی، ماشین enigma را بسازند.

هوش مصنوعی چیست!؟ از تولد تا پیشرفت، به زبان ساده

انگلیسی ها هم برای شکستن این کدها و سر در آوردن از پیام های رمزی آنها، به همراه دانشمند انگلیسی آلن تورینگ، خالق هوش مصنوعی، در پی تلاش های بسیار و شبانه روزی او و تیمش، موفق شدند ماشین bombe را بسازند که توانست enigma را رمزگشایی کند.

هوش مصنوعی چیست!؟ از تولد تا پیشرفت، به زبان ساده

هر دوی این ماشین ها بر پایه یادگیری ماشینی، ساخته شداند که یکی از شاخه های مهم هوش مصنوعی است. و این شد مقدمه ای برای ساخت ماشین هایی با هوش انسانی..!

نام هوش مصنوعی در سال ۱۹۶۵ میلادی به عنوان یک دانش جدید ابداع گردید. البته فعالیت در این زمینه از سال ۱۹۶۰ میلادی شروع شد.

از آن موقع تا الان هوش مصنوعی توانسته به سرعت در صنایع مختلف از پزشکی گرفته تا هوافضا، جایگاه  قابل توجهی را در پیشرفت های آنها به دست آورد.

حتی در این ایام، که کل دنیا اسیر ویروس کوید-۱۹ شده است هم، دانشمندان توانسته اند با استفاده از این فناوری، قدم های بزرگی در زمینه پیشگیری، مراقبت از بیماران، ساخت واکسن و درمان، بردارند.

هوش مصنوعی چیست!؟ از تولد تا پیشرفت، به زبان ساده

هوش مصنوعی خیلی وقت است که راهش را در زندگی ما باز کرده؛ اما شاید ما درست اون رو نشناخته باشیم.

از سیری دستیار هوشمند اپل گرفته تا الگوریتم های اینستاگرام که بر اساس علایق شما ویدیوهای مرتبط را در اکسپلور به شما نشان می دهد؛ در خانه، در خیابان، در محل کار و در همه جا، هوش مصنوعی خودش را توانسته جا دهد، و یک کار را به جای انسان انجام می دهد و در واقع زندگی را برای ما آسان تر کرده.

این استفاده آنقدر عادی و ناملموس است که متوجه آن ها نمی شویم. البته باید به این هم اشاره کرد که ناآگاهی ما در مورد هوش مصنوعی نیز تاثیر کمی در نشناختن این تکنولوژی ندارد!

هوش مصنوعی؛ یک عبارتی است که سال ها دانشمندان زیادی بحث و جدل های فراوانی درمورد خوب یا بد بودن این تکنولوژی میکنند.

خیلی ها بر این باورند که ساخت هوشی مصنوعی، مثل مغز انسان، میتواند برای خودمان خطرناک باشد؛ کامپیوتری که به انسان فکر کند یاد بگیرد، پیشرفت کند و حتی شاید بتواند به انسان تکامل یافته تبدیل  بشود و جای ما را بگیر..!

هوش مصنوعی چیست!؟ از تولد تا پیشرفت، به زبان ساده

خیلی های دیگر هم بر این باورند که هوش مصنوعی بسیار مفید و سودمند است و هیچ خطری در آینده نمی  تواند برای ما داشته باشد و میتواند برای درمان بیماری ها، کمک به بهبود وضعیت محیط زیست و ... از آن  استفاده کرد.

نکته قابل ذکر این است که، هیچ چیز کامل خوب و بد نیست؛ هر چیز خوبی ها و بدی های خودش را داره. هوش مصنوعی هم از این قاعده مستثنا نیست.

هوش مصنوعی مانند انرژی هسته ای، در واقع یک شمشیر دو لبه است و مزایا و معایب زیادی داری!  اما این معایب زمانی به وجود می آیند که ما انسان ها، یعنی سازنده آنها، کنترلی روی این تکنولوژی ها نداشته باشیم. ما ها میتوانیم یک تکنولوژی را بد و یا خوب جلوه بدیم و همه ی اینها بستگی به نوع استفاده ما از هر تکنولوژی دارد!

طبق گفته خانم مارگارت میچل، دانشمند محقق گوگل، "اگر ما میخواهیم هوش مصنوعی طوری تکامل پیدا کند که به انسان ها کمک کند، لازم است اهداف و استراتژیک هایی را تعریف کنیم که آن مسیر را اکنون هموار کند"

پس بنابراین کاری که می توانیم به عنوان یک انسان هوشمند انجام دهیم، این است که از حالا هوش مصنوعی رو کنترل کنیم و اون رو در مسیر درست قرار دهیم!

هوش مصنوعی چیست!؟ از تولد تا پیشرفت، به زبان ساده

به شما پیشنهاد میکنم که حتما سخنرانی آقای استوارت راسل، دانشمند مشهور رایانه، با عنوان "چگونه هوش مصنوعی، ما را تبدیل به مردمانی بهتر میکند" را ببینید تا جواب چگونگی کنترل هوش مصنوعی از حالا را بگیرید!

هوش مصنوعی چیست!؟ از تولد تا پیشرفت، به زبان ساده

البته این را هم باید در نظر داشت که هوش مصنوعی را نباید دست هم گرفت و از خطراتی که میتواند ایجاد کند، چشم پوشی کرد. فیزیکدان مشهور، میچیو کاکو میگوید: "اگر بشر به مرحله ای برسد که نتواند راه بهتری برای کنترل کردن هوش مصنوعی یاغی پیدا کند، آنگاه باید به تراشه ای فکر کرد که با قرار گرفتن در مغز هوش مصنوعی موجب خاموش شدن آن می شود"   

از این رو، نباید از طراحی یک نقشه پشتیبان برای زمان از کنترل خارج شدن این هوش مصنوعی یاغی، غافل شویم!

هوش مصنوعی چیست!؟ از تولد تا پیشرفت، به زبان ساده

به هر حال چیزی که در هر حالت انکار نشدنی است، اینه که در هر وقت و در هر شرایطی که این اتفاق بیفتد، بدون شک جهان، به طور کامل و برای همیشه تغییر خواهد کرد..!

 

بشر موجودی هوشمند و خالق است که همواره در حال پدید آوردن فناوری هایی ست که زندگی را برای نوع خودش، و حتی برای موجودات غیر هم نوع خودش هم آسوده می کند. شاید در بعضی مواقع بعضی از آنها بسیار بی رحم، خود خواهانه و آزمند عمل کنند، اما در بین آنها، هنوز کسانی هستند که از هوشمندی خودشان، برای رفاه و آسایش همه موجودات استفاده کنند..!

گری کاستارف، قهرمان برجسته شطرنج میگوید:

" مانند همیشه، پیروزی ماشین، پیروزی انسان بوده. همان چیزی که انسان وقتی توسط مخلوقات خود مغلوب میشود، اغلب یادش میرود! "

همه نظرات

نظری یافت نشد!

پیامی ارسال کنید